tutanchamon

6. ledna 2012 v 8:35

Tutanchamon

Tutanchamonova zlatá maska
Narodil se roku 1355 př. n. l. a zemřel roku 1338 př. n. l.. Patřil do 18. dynastie. S největší pravděpodobností byl synem náboženského reformátora Amenhotepa III., později Achnatona a jedné z jeho vedlejších manželek Taji.
Tutanchamona oženili již v devíti letech s třináctiletou Anchesenamon, dcerou Achnatona a jeho manželky Nefertity, se kterou měl možná dvě děti, které však po narození zemřely. Vědci to zjistili díky nálezu malých zlatých rakví vedle Tutanchamonova sarkofágu.
Koruna Horního Egypta Tutanchamon na trůn nastoupil roku 1347, kdy Egyptem zmítal náboženský boj, část Egypťanů včele s hlavním kněžstvem uctívala Boha Amona, jeho otec, král Achnaton, prosazoval kult jednoho Boha Atona. V této době došlo ke změně jména, z původního Tutanchatona na Tutanchamona, což znamenalo "Dokonalý je život Amonův", faraón se tedy vrátil k tradičnímu mnohobožství. Mladý Tutanchamon nemohl být schopen uřídit stát v této složité situaci. Jeho vláda pravděpodobně skončila počátkem roku 1338 př. n. l., kdy zemřel nejspíše na následky zranění hlavy. Nevylučuje se ani vražda, podezřelými jsou regenti, generál Hasrmheb a dvorní hodnostář Aje.
Hlava mumie Tutanchamona Řízením osudu mu právě tato předčasná smrt zajistila současnou slávu. Jeho hrob v Údolí králů v době úmrtí ještě nebyl dokončen, a proto byl narychlo pochován do malé hrobky, kam bylo poté nashromážděno velké množství vzácných předmětů. Pravděpodobně brzy po pohřbu došlo ke dvěma nespěšným pokusům o vyloupení, takže byl hrob znovu zapečetěn. Sesuv půdy dokonale zakryl vchod do hrobky a co nedokázal sesuv, dokázaly lidské ruce, které zde vytvořily dopadiště při budování hrobky Ramesse VI.. Tím se Tutanchamon ztratil na více než 3 200 let světu.
Kartuše - zapsané jméno Tutanchamona V roce 1917 však v Údolí králů zahájil vykopávky anglický archeolog Howard Carter. Po pěti letech bezvýsledné práce už téměř ukončil práce, když v tom 4. 11. 1922 objevil do skály vytesaný stupeň a vzápětí celé schodiště vedoucí k zapečetěnému vchodu. Lord Carnarvon, který celý výzkum financoval, se při této zprávě rozjel do Egypta, aby se osobně zúčastnil rozlomení pečeti.
Díky tomuto objevu o Tutanchamonovi víme, že nebyl moc krásný, měřil 167 cm, velikost jeho nohy byla 41 a jeho krevní skupina A2. 2100 předmětů z pokladu Tutanchamonovi hrobky dnes zabírá 12 sálů muzea v Káhiře. Asi nejcennější předmět je 11 kilogramů vážící posmrtná maska z ryzího zlata, vysoká 54 cm a široká 39,3 cm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama