mumifikace zvirat

6. ledna 2012 v 8:31
Když se řeknou egyptské mumie, každý si představí panovníky v přenádherných sarkofázích či "běžné" mumie úředníků a jiné společenské elity v historii starověkého Egypta. Sem tam se někomu vybaví i zvířecí mumie. A co málo lidí ví je, že mumifikovaná zvířata byla nejběžnějšími mumiemi vůbec a takovýchto pozůstatků se nalezlo mnohem více, než těch lidských...
Nejčastější mumie zvířat obsahovaly kočičí, krokodýlí, psí a ptačí těla. Některá takto mumifikovaná zvířata byla domácími mazličky, jejichž majitel chtěl, aby ho jeho přítel doprovázel i v posmrtném životě, některé mumie naopak byly vytvářeny kněžími a prodávány obyčejným lidem k uctívání, či zanechány v chrámech různým božstvům. Tyto dary byly nejčastějším příjmem chrámů. Zvířecí mumie byly natolik žádané, že se mnoho lidí uchylovalo k padělkům. Rentgenové paprsky v dnesní době ukázaly, že mnoho ze schránek obsahovalo bláto, slámu a náhodné kosti nežli skutečné mumie zvířat.
Mumie krokodýlů:
Krokodýli byli mumifikování v ohromných počtech v Kom Ombo a také v Krokodilopolis. Zde fungovaly "krokodýlí zoo." Pečovateli byli kněží, kteří se starali o rozmnožování krokodýlů, o jejich potravu (maso), šperky, které byly krokodýlům nasazovány a mumifikaci. Lidé, kteří se chtěli zeptat Sobeka na nějakou otázku nebo požádat o pomoc, často přednášeli krokodýlí mumie a nejen dospělých jedinců, ale také krokodýlích mláďat nebo vejcí, která se také hojně prodávala.
Ibis:
Ibis byl posvátným ptákem boha Thovta. Miliony mumií Ibise byly nalezeny v
pohřebních místnostech v sakáře. Zde však nebyly nabídnuty Thovtovi, nýbrž Imhotepovi, architektovi projektující první stupňovitou pyramidu krále Džosera, který byl později prohlášen za boha léčení a spojován s řeckým bohem Asklépiem. Zlaté ibisy jako dary zanechali nemocní, kteří tak doufali v lék, který by je uzdravil nebo naopak lidé, kteří chtěli Imhotepovi poděkovat pro jejich vyléčení.
Rejsek:
Bohové nemuseli mít jen jedinou podobu, ale hned několik. Tak například bohyně Vadžet měla podoby lvice, kobry, rejska a zvláštní postavy jménem ichneumon (posvátná lasička). Ichneumon byl denním zvířetem, a tak znázorňoval bohyni během dne. Rejsek naopak jako zvíře noční znázorňoval Vadžet v noci. Rejsci byli také často obětováváni pro Hora.
Ryby:
Ryby byly uctívány v Mendesu, kde byla posvátnou bohyní Hatmehit. Přestože někteří tvrdili, že ryby byly nečistým stvořením (údajně pozřely Usirův pohlavní úd, když Sutech rozptýlil části jeho těla po egyptě), a tak se někteří vyhýbali rybímu jídlu. Ale podle některých byla ryba Oxyrhynchus svatá, protože byla stvořena ze zranění Usira. Rybí mumie nyní pomáhají vytvořit obrázek toho, jak vypadala vlastně divočina v starověkém Egyptě.
Kočky:
Kočky byly pravděpodobně jedny z nejvíce mumifikovaných zvířat. Byly chovány v neuvěřitelných
počtech, mnohdy jen za jediným účelem - následné mumifikace. Byly uctívány po celém Egyptě, nejvíce však be městě Bubastis, které mělo za hlavní bohyni Bastet. Mumie koček, s vypracovaným zdobeným plátnem, mnohdy nebyly složeny z jediného "kusu" zvířete. Obvykle jejich hlava patřila dospělé kočce, zatímco tělo čtyřměsíčního kotěte. Takové mumie pocházely z 2. až 1. století př.n.l. Mnoho kočičích mumií obsahující celou kočku byly širší na spodku než na vrchu. Samozřejmě se tyto mumie ukládaly i do rakví, které byly vytvořeny ze dřeva, bronzu nebo hlíny.
Psi:
Psi byli mumifikováni především pro dva bohy, kteří mohli mít jak podobu psa, tak šakala - Anupa, který byl bohem mumifikace a průvodcem mrtvých v podsvětí a Vepuauet, uctívaný jako Otevírač cest (například otevíral cestu faraonovi pro výboje do ciziny)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama