Leden 2012

libi se vam tato stranka

6. ledna 2012 v 8:42
reknete ano nebo ne

nefertiti

6. ledna 2012 v 8:37
Nefertiti (celým jménem Nefernefruaton Nefertiti) je snad nejslavnější egyptská královna. Nefertiti patří do 18. dynastie a žila přibližně v letech 1367-1350 př. n. l. Její manžel byl faraon Amenhotep IV.(později se přejmenoval podle svého boha a přijal jméno Achnaton). Byla jednou z nejmocnějších a také nejkrásnějších žen starobylého egypta. Je nevlastní matkou nejznámějšího faraona Tutanchamona.
Nefertiti porodila Achnatonovi celkem šest dcer. Protože nedala faraonovi žádného mužského potomka jako následníka trůnu, po narození šesté dcery její vliv klesá a nejsou o ní téměř žádné další památky - okolo roku 1336 př. n. l. náhle zmizela. Je možné, že upadla v nemilost a že byla z královského dvora vyloučena nebo že zemřela. O její smrti ale není žádná zmínka a přesně se neví, co se s ní stalo.
Královna Nefertiti byla synonymem pro ztělesnění ženské krásy. Její jméno by se dalo přeložit jako "nádherná žena přichází". Nejznámější je její nádherná vápencová busta. Dílo pochází z rukou sochaře Thutmose a pochází z roku kolem 1360 př. n. l. Nefertiti je zobrazena s vysokou modrou korunou a s nádhrerným, nezvykle jemným obličejem. Busta se nyní nachází v egyptském muzeu v Berlíně.

tutanchamon

6. ledna 2012 v 8:35

Tutanchamon

Tutanchamonova zlatá maska
Narodil se roku 1355 př. n. l. a zemřel roku 1338 př. n. l.. Patřil do 18. dynastie. S největší pravděpodobností byl synem náboženského reformátora Amenhotepa III., později Achnatona a jedné z jeho vedlejších manželek Taji.
Tutanchamona oženili již v devíti letech s třináctiletou Anchesenamon, dcerou Achnatona a jeho manželky Nefertity, se kterou měl možná dvě děti, které však po narození zemřely. Vědci to zjistili díky nálezu malých zlatých rakví vedle Tutanchamonova sarkofágu.
Koruna Horního Egypta Tutanchamon na trůn nastoupil roku 1347, kdy Egyptem zmítal náboženský boj, část Egypťanů včele s hlavním kněžstvem uctívala Boha Amona, jeho otec, král Achnaton, prosazoval kult jednoho Boha Atona. V této době došlo ke změně jména, z původního Tutanchatona na Tutanchamona, což znamenalo "Dokonalý je život Amonův", faraón se tedy vrátil k tradičnímu mnohobožství. Mladý Tutanchamon nemohl být schopen uřídit stát v této složité situaci. Jeho vláda pravděpodobně skončila počátkem roku 1338 př. n. l., kdy zemřel nejspíše na následky zranění hlavy. Nevylučuje se ani vražda, podezřelými jsou regenti, generál Hasrmheb a dvorní hodnostář Aje.
Hlava mumie Tutanchamona Řízením osudu mu právě tato předčasná smrt zajistila současnou slávu. Jeho hrob v Údolí králů v době úmrtí ještě nebyl dokončen, a proto byl narychlo pochován do malé hrobky, kam bylo poté nashromážděno velké množství vzácných předmětů. Pravděpodobně brzy po pohřbu došlo ke dvěma nespěšným pokusům o vyloupení, takže byl hrob znovu zapečetěn. Sesuv půdy dokonale zakryl vchod do hrobky a co nedokázal sesuv, dokázaly lidské ruce, které zde vytvořily dopadiště při budování hrobky Ramesse VI.. Tím se Tutanchamon ztratil na více než 3 200 let světu.
Kartuše - zapsané jméno Tutanchamona V roce 1917 však v Údolí králů zahájil vykopávky anglický archeolog Howard Carter. Po pěti letech bezvýsledné práce už téměř ukončil práce, když v tom 4. 11. 1922 objevil do skály vytesaný stupeň a vzápětí celé schodiště vedoucí k zapečetěnému vchodu. Lord Carnarvon, který celý výzkum financoval, se při této zprávě rozjel do Egypta, aby se osobně zúčastnil rozlomení pečeti.
Díky tomuto objevu o Tutanchamonovi víme, že nebyl moc krásný, měřil 167 cm, velikost jeho nohy byla 41 a jeho krevní skupina A2. 2100 předmětů z pokladu Tutanchamonovi hrobky dnes zabírá 12 sálů muzea v Káhiře. Asi nejcennější předmět je 11 kilogramů vážící posmrtná maska z ryzího zlata, vysoká 54 cm a široká 39,3 cm.

mumifikace zvirat

6. ledna 2012 v 8:31
Když se řeknou egyptské mumie, každý si představí panovníky v přenádherných sarkofázích či "běžné" mumie úředníků a jiné společenské elity v historii starověkého Egypta. Sem tam se někomu vybaví i zvířecí mumie. A co málo lidí ví je, že mumifikovaná zvířata byla nejběžnějšími mumiemi vůbec a takovýchto pozůstatků se nalezlo mnohem více, než těch lidských...
Nejčastější mumie zvířat obsahovaly kočičí, krokodýlí, psí a ptačí těla. Některá takto mumifikovaná zvířata byla domácími mazličky, jejichž majitel chtěl, aby ho jeho přítel doprovázel i v posmrtném životě, některé mumie naopak byly vytvářeny kněžími a prodávány obyčejným lidem k uctívání, či zanechány v chrámech různým božstvům. Tyto dary byly nejčastějším příjmem chrámů. Zvířecí mumie byly natolik žádané, že se mnoho lidí uchylovalo k padělkům. Rentgenové paprsky v dnesní době ukázaly, že mnoho ze schránek obsahovalo bláto, slámu a náhodné kosti nežli skutečné mumie zvířat.
Mumie krokodýlů:
Krokodýli byli mumifikování v ohromných počtech v Kom Ombo a také v Krokodilopolis. Zde fungovaly "krokodýlí zoo." Pečovateli byli kněží, kteří se starali o rozmnožování krokodýlů, o jejich potravu (maso), šperky, které byly krokodýlům nasazovány a mumifikaci. Lidé, kteří se chtěli zeptat Sobeka na nějakou otázku nebo požádat o pomoc, často přednášeli krokodýlí mumie a nejen dospělých jedinců, ale také krokodýlích mláďat nebo vejcí, která se také hojně prodávala.
Ibis:
Ibis byl posvátným ptákem boha Thovta. Miliony mumií Ibise byly nalezeny v
pohřebních místnostech v sakáře. Zde však nebyly nabídnuty Thovtovi, nýbrž Imhotepovi, architektovi projektující první stupňovitou pyramidu krále Džosera, který byl později prohlášen za boha léčení a spojován s řeckým bohem Asklépiem. Zlaté ibisy jako dary zanechali nemocní, kteří tak doufali v lék, který by je uzdravil nebo naopak lidé, kteří chtěli Imhotepovi poděkovat pro jejich vyléčení.
Rejsek:
Bohové nemuseli mít jen jedinou podobu, ale hned několik. Tak například bohyně Vadžet měla podoby lvice, kobry, rejska a zvláštní postavy jménem ichneumon (posvátná lasička). Ichneumon byl denním zvířetem, a tak znázorňoval bohyni během dne. Rejsek naopak jako zvíře noční znázorňoval Vadžet v noci. Rejsci byli také často obětováváni pro Hora.
Ryby:
Ryby byly uctívány v Mendesu, kde byla posvátnou bohyní Hatmehit. Přestože někteří tvrdili, že ryby byly nečistým stvořením (údajně pozřely Usirův pohlavní úd, když Sutech rozptýlil části jeho těla po egyptě), a tak se někteří vyhýbali rybímu jídlu. Ale podle některých byla ryba Oxyrhynchus svatá, protože byla stvořena ze zranění Usira. Rybí mumie nyní pomáhají vytvořit obrázek toho, jak vypadala vlastně divočina v starověkém Egyptě.
Kočky:
Kočky byly pravděpodobně jedny z nejvíce mumifikovaných zvířat. Byly chovány v neuvěřitelných
počtech, mnohdy jen za jediným účelem - následné mumifikace. Byly uctívány po celém Egyptě, nejvíce však be městě Bubastis, které mělo za hlavní bohyni Bastet. Mumie koček, s vypracovaným zdobeným plátnem, mnohdy nebyly složeny z jediného "kusu" zvířete. Obvykle jejich hlava patřila dospělé kočce, zatímco tělo čtyřměsíčního kotěte. Takové mumie pocházely z 2. až 1. století př.n.l. Mnoho kočičích mumií obsahující celou kočku byly širší na spodku než na vrchu. Samozřejmě se tyto mumie ukládaly i do rakví, které byly vytvořeny ze dřeva, bronzu nebo hlíny.
Psi:
Psi byli mumifikováni především pro dva bohy, kteří mohli mít jak podobu psa, tak šakala - Anupa, který byl bohem mumifikace a průvodcem mrtvých v podsvětí a Vepuauet, uctívaný jako Otevírač cest (například otevíral cestu faraonovi pro výboje do ciziny)

jidelnicek egypta

6. ledna 2012 v 8:29 | cemada77
stánku, ale dejte pozor, aby bylo víčko dobře utažené.
Z nápojů ještě doporučuji ochutnat výtečné ovocné džusy, zvané assir.

to je jenom piti

minecraft skin zdarma

5. ledna 2012 v 19:30 | cemada77 neboli vojtaCZ
cau ja vas vitam u mcskinfree stranka je zde http://www.mcskinsearch.com/
ta stranka je na skiny zdarma